Hipnoza je v svetu poznana že več stoletij, točneje, korenine hipnoze štejejo v petnajsto stoletje. Beseda hipnoza ima grški pomen in izvira iz besede hipnos, kar pomeni spanje. Hipnos je tudi Grški bog spanja.
Med prvimi znanimi hipnotizerji je bil Franc Mesmer, ki je imel veliko uspeha pri zdravljenju ljudi s pomočjo hipnoze. Obstaja več metod hipnoze, najpogosteje uporabljena metoda hipnoze je taki imenovana klasična hipnoza, poznamo pa še tako imenovano indukcijo transa, znana je tudi hipnoza s pripomočki. Dan danes je hipnoza zelo razširjena. Uporabljajo jo v sodobni medicini in v kriminalistiki. Obstajajo tudi teorije o katerih naj bi atentatorje na znane osebnosti večkrat hipnotizirali s pomočjo sprožilca. Sprožilec naj bi bila beseda, vonj ali glasovna beseda. Ko bi oseba, ki je bila izpostavljena takšni hipnozi sprejela sprožilec, bi v popolnem stanju nezavednega opravila naloge za katere je bila pod vplivom hipnoze strenirana. Na primer, približala bi se osebi on izvršila atentat misleč, da opravlja dobro delo ali celo rešuje nekoga. Po opravljenem dejanju se ne bi ničesar spominjala. Samohipnoza postaja vse bolj sprejeto orodje za učenje in terapijo. Vendar so za to potrebna določena znanja in spretnosti, ki jih lahko pridobimo pri obiskovanju tečajev za samohipnoze. Iz literature je zelo znan primer, ki ga je napisal naš pisatelj Vladimir Bartolj v delu čudež na vasi.
V tem delu opisuje usodo ženke, ki je ostala sama na kmetiji, ko je njen mož v času prve svetovne vojne odšel na bojišče. Tako je vso breme in vzdrževanja in skrbi za družino in kmetijo padlo na njegovo ženo. Ko se je njen mož vrnil iz vojne se je žena ulegla v posteljo in naslednji dan ni mogla več vstati iz postelje je ohromela. Ko je Bartolj izvedel za ta primer jo je obiskal na njeni kmetiji. Ugotovil je, da je ženska ohromela zaradi prevelikega bremena, ki ji je bil naložen. S pomočjo hipnoze jo je ozdravil, da je s časom ponovno pričela hoditi.